هنگامی که امکانات و شرایط محیطی و اقتصادی به ما اجازه زندگی در فضایی بزرگ و کاربرد لوازم دکوراسیونی لازم، در ابعاد و تعداد مورد دلخواه را نمی دهد، برای حفظ آسایش و آرامش فیزیکی در خانه مان، لازم نیست از نیازهای ضروری چشم پوشی کنیم؛ بلکه راه های گوناگونی وجود دارد که یکی از آنها انتخاب صحیح لوازم دکوراسیونی مورد نظر است. به این معنا که وسایلی را برگزینیم که هم از نظر ابعاد با محیط متناسب بوده و هم به لحاظ کاربردی چند منظوره باشد. در واقع در یک قالب، چندین نیاز کاربردی- دکوراسیونی را همزمان برآورده سازند. انتخاب چنین لوازمی کار چندان مشکلی نیست. در این راستا می توان به تخت های چند طبقه برای اتاق بچه ها، مبلهای تختخوابشو، کمدهای تختخوابشو، میزهای تاشو و کشودار و ... اشاره کرد.

ولی ما در این مطلب قصد داریم یکی از پراهمیت ترین فضاهای خانه یعنی انباری ها و لوازم دکوراسیونی جایگزین آنها را مورد بررسی قرار دهیم. این مکان ها در خانه، برای خانم ها از اهمیت بسزایی برخوردارند. در واقع همه خانواده ها به خصوص آنهایی که سالیان زیادی از عمر زندگی مشترکشان سپری شده، دارای لوازم و خرده ریزهایی هستند که همواره مورد استفاده قرار نمی گیرند ولی در جای خود از ارزش بسیاری برخوردار بوده و باید در مکانی برای مواقع لزوم محفوظ مانده و به راحتی قابل دسترسی باشند. مانند لوازم فنی، خرده ریزهای مربوط به فضاهای محتلف خانه، لوزام و وسایل کوچک قدیمی که گرچه از آنها استفاده نمی شود ولی ممکن است روزی بکار آیند. لذا وجود فضایی مناسب برای جا دادن این قبیل وسایل در خانه، نیازی مبرم است. در قدیم الایام این نیازها در زیرزمین های وسیعی که در زیر ساختمان ها قرار داشتند و همزمان نقش انباری خانه را نیز ایفا می کردند، برآورده می شد ولی امروزه به جهت کوچک شدن فضاهای مسکونی، به خصوص آپارتمان ها و به منظور استفاده حداکثر از فضاهای موجود برای محیط های عمومی و خصوصی خانه، مکانی به عنوان انباری، در داخل آپارتمان اختصاص نمی یابد و معمولا اتاقکی کوچک در قسمت پارکینگ ساختمان و یا در برخی مواقع در بالای پشت بام و یا حتی در آخرین پاگرد راه پله ساخته می شود که نه تنها دارای وسعت کمی است بلکه برای دسترسی به آنها از محیط آپارتمان باید خارج شد که در هر شرایط و زمان کار راحتی نیست. در این میان معمولا کمدها هستند که به جهت شبیه بودن خصوصیات کاربردی شان، می توانند تا حدودی جایگزین انبارهای در دسترس محسوب شوند. ولی از آنجا که کاربد اصلی آنها، جای دادن پوشاک، رختخواب، ظروف و غیره است. اغلب، از فضاهای خالی زیادی برخوردار نیستند. بنابراین باید به دنبال راهکارهای مناسب دیگری برای حل این مشکل باشیم که البته از طرق گوناگون میسر میشود. در این راستا مهمترین آنها شامل:
1- انتخاب لوازم دکوراسیونی جادار
2- استفاده از فضای گمشده در محیط خانه هستند که در این مطلب قصد داریم به رفع این نیاز در قالب لوازم دکوراسیونی پرداخته و پیشنهادهایی را برای انتخاب مناسب ترین وسایل ارائه دهیم:
1- انتخاب تختخواب های کشودار برای اتاق های خواب: باوجود اینکه فضای زیر تختخواب ها از جمله مکان های بسیار مناسب برای جا دادن لوازم و خرده ریزهای یاد شده است ولی معمولا خالی و بدون استفاده باقی می ماند. در حال که شما می توانید با انتخاب تختخواب های کشودار، هم بستری آرام و راحت برای خواب خود فراهم نمایید و هم  انباری جادار برای لوازم مختلف ایجاد کنید. به این صورت کمد اتاق خواب را از لوازمی که قابل انتقال به کشوهای زیر تخت هستند خالی نموده و از فضای داخل کمد به عنوان انباری کوچک در اتاق خواب بهره می گیرید. گذشته از آن، اگر چه در این جا، هدف ما ارائه راهکارهای عملی برای حل مشکل عمده کمبود انباری از طریق ایده های ابتکاری نیست ولی یکی از راه های استفاده از فضای زیر تختخواب، محفوظ کردن آن فضا با دوخت و نصب دامن پارچه دور تا دور تختخواب هایی است که دارای پایه های بلند بوده و از سطح زمین 30 الی 50 سانتی متر فاصله دارند.حال با قرار دادن وسایل و اسباب موردنظر در پشت این دامن پارچه ای و زیر تختخواب، با روشی ساده و سریع، انباری کوچک در اتاق خواب شما فراهم می شود.
2- انتخاب مبلمان صندوق دار: معمولا مبلمانی که برای اتاق نشیمن و یا اتاق پذیرایی انتخاب می شوند، به جز مواردی مانند مدل های تختخوابشو، صرفا مکانی برای نشستن و استراحت کردن به حساب می آیند، غافل از اینکه در فضاهایی با مشکل کمبود انباری و کمد کافی، شما می توانید با انتخاب و یا سفارش ساخت یک کاناپه دو و یا سه نفره صندوق دار و یا حتی سرویس کاملی از مدل مبلمان، نه تنها مبلمانی راحت برای نشستن داشته باشید، بلکه صاحب صندوقخانه ای جادار برای رفع نیازهای انباری شوید. منظور از صندوق دار بودن این قبیل لوازم دکوراسیونی این است که اینگونه مبل ها  در فاصله تشک کف تا سطح زمین دارای فضایی بسته و توخالی مانند صندوقچه هستند که البته این فضای خالی از بیرون نمایان بوده و به همین علت، گذشته از تنوع موجود در شکل و فرم مبلمان، نحوه دسترسی به داخل این فضا نیز می تواند به صورتهای گوناگون انجام گیرد:
الف) در برخی از مدل ها سطح نشیمن به وسیله لوله در قسمت های انتهایی به بدنه مبل متصل شده و مانند صندوقچه های قدیمی می توان آن را بالا برده و از فضای موجود در داخل آن استفاده نمود و یا اینکه سطح نشیمن هیچگونه اتصالی از طریق لولا نداشته و برای دسترسی به فضای داخل، باید سطح و یا سطوح کف (باتوجه به مدل) کاملا برداشته شده و پس از پایان کار مجددا بر سر جای خود قرار گیرند.
ب) در بعضی دیگر از مدلها، با تعبیه کشوهایی که نمای آنها در بدنه جلوی کاناپه مشخص است، دسترسی به این فضا را میسر کرده اند. در این مدل، با کشیدن کشوها به طرف بیرون، از داخل آنها به راحتی می توان استفاده نمود، در واقع دیگر اثری از کشو نبوده و فضای خالی، بوسیله در محفوظ می شود که البته نحوه باز شدن درها نیز رابطه مستقیمی با مدل مبلمان دارد. برخی از درها عمودی و برخی افقی باز می شوند.
لازم به توضیح است انتخاب مبلمانی با این خصوصیت (دردار، کشودار) نیازمند فضایی باز و بدون مانع در مقابل آن است تا بتوان به راحتی کشو و یا درها را باز نمود ولی در مورد اولی به جهت آنکه دسترسی در قسمت بالا صورت می گیرد، نیازی به وجود این فضا در مقابل مبل نبوده و به همین جهت صرفه جویی بیشتری در مکان انجام می شود.
بطور کلی موارد یاد شده، همگی نمونه هایی از مبلمان صندوق دار و یا تو خالی هستند که قابل حرکت بوده یعنی آنها را می توان در مکانهای مختلف به کار برد. به عنوان مثال این کاناپه ها را حتی در گوشه ای از آشپزخانه و در پشت میز غذاخوری نیز می توان قرار داده و به آن صورت هم محلی راحت برای نشستن و صرف غذا تامین شود و هم انباری جادار برای قرار دادن مواد و لوازم مربوط به آشپزخانه ایجاد می گردد. صرفنظر از مبلمان صندوق دار قابل حرکت، در بسیاری از خانه ها، فضاهای بدون استفاده ای وجود دارند که حاصل نقشه کشی نادرست و اجرای نامناسب معماران و مهندسین ساختمان بوده و در نهایت منجر به ایجاد محیط های فرو رفته و یا کنج هایی شده است که کاربرد خاصی نداشته ولی برای ساخت سکوها بهترین بستر محسوب می شوند.
این سکوهای درون ساختی را در بسیاری از فضاهای خانه می توان تعبیه کرد. حال نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است، ساخت سکوهایی با در نظر گرفتن فضای خالی داخل آنها و در واقع پیگیری همان هدف مبلمان صندوق دار یاد شده در فوق، است. این سکوها به وسیله مصالح گوناگون ساختمانی از قبیل ترکیب سیمان سفید و آجر، آجر سه سانتی متری، سنگ و آجر و غیره ساخته می شوند، البته در اغلب آنها سطح نشیمن، با توجه به مدل مورد نظر معمولا تلفیقی از چوب، اسفنج و پارچه بوده و دسترسی به داخل آنها نیز از همان قسمت بالا میسر است. به جز موارد یاد شده سکوهای درون ساختی چوبی نیز ساخته می شوند که در این مدل راهیابی به فضای خالی درون آنها از طریق مختلف در و کشو امکان پذیر است.
بطور کلی در مقام مقایسه مبلمان صندوق دار اینگونه سکوها (به جز نوع چوبی آنها) معمولا از لحاظ اقتصادی بسیار با صرفه تر بودن و همچنین برای ساخت آنها مانند مبلمان حتما نیازی به متخصصین و افراد حرفه ای در این رابطه نیست. با کمی اطلاعات در مورد معماری و کاربرد مصالح ساختمانی و اندک هنری در استفاده آنها، حتی خود افراد خانواده نیز می توانند آن را در فضای موردنظر خانه شان بسازند