امروزه،چرم یکـــی از مرغوب ترین و شیک ترین محصولات در بازار است.از مبمان گرفته تا روکش و لوازم دیگر،اجناس چرمـــی،درصد زیادی  از آیتم های خریداری شده توسط مصرف کنندگان را تشکیل می دهند. چرم در رنگها و طرح ها و البته قیمت های مختلفی در دسترس است،بنابراین چگونه مطمئن شوید که چرم با کیفیت مطلوبی با مقدار بودجه خود گرفتید!؟ یکی از اولین شاخص های اندازه گیری کیفیت چرم، قیمت آن است!! این جملۀ معروف را به یاد داشته باشید:" چیزی را به دست می آورید که برای آن هزینه کنید"! بنابراین بعنوان مصرف کننده و طرفدار چرم، راه هایی برای پی بردن به ارزش واقعـــی و قیمت  و سنجیدن هرآنچه که در واقع خریداری میکنید وجود دارند. فقط کافـــی است برای اینکار وقت بگذارید و کاملا برای تعیین کردن تفاوت ها در کیفیت چرم در مورد چرم تحقیق کنید و نکات ذیل را در نظر بگیرید.!

*      بزرگترین تفاوت در کیفیت چرم،در نوع چرم گرفته شده و دباغی شده از حیوانات، پرندگان، ماهی ها و خزندگان است. در حال حاضر،چرم های اگزوتیک مرغوب ترین چرم های موجود در بازار امروزی می باشند! این چرم ها با  دوام طولانــــی و پرمایگیشان شناخته شده اند. با این حال در ذهن داشته باشید که حتی در این نوع  دسته بندی از چرم ها نیز کیفیتها متفاوت و متغیرند! بعنوان مثال، همۀ شترمرغ ها شبیه به هم نیستند!

*      فرآیند دباغی عامل دیگری برای تعیین کیفیت چرم می باشد.به محض اینکه پوست خام تهیه می شود، شروع به فاسد شدن می کند.زیرا پوست خام نظیر پوست شروع با ساختن بافت زنده میکند.اینکه تا چه اندازه از پوست خام بعد از جداشدن فوراً مراقبت بعمل آید و از چه چیزی برای مراقبت آن استفاده شود، بسیار  برای کیفیت چرم تعیین کننده و مهم است.در صورت امکان سعی کنید  منبع کیفیتی مناسب را پیدا کنید. به یاد داشته باشید  که مرغوبترین نوع چرم دارای سه ویژگی است:

o     شفافیت

o     قابلیت انعطاف پذیری( نرمی)

o     تمیز بودن چرم

چیزی که با آن اصطلاحاً  " دانه پر" می گویند. چرم با کیفیت پائین تر اغلب  سفت و خشک به دلیل پوشش بیش از حد برای پوشاندن عیوب پوشت خام( نظیر فاسد شدن، پارگی و غیره) به نظر می رسد.

*      شما می خواهید چرمی را بیابید که تفاوت در بافت را نشان بدهد.چین و چروک های عمیقی را که به طور طبیعـــی نواحی چربی حیوانات را پوشانده ببینید و احساس کنید.

*      بو کردن چرم را فراموش نکنید! ممکن است عجیب به نطر برسد اما گام مهمی است! اگر بوی فاسدی یا بوی مواد شیمیائی بدهد، چرم با کیفیتــــی نیست! چرم بی کیفیت، طی فرایند شیمیائی رایحۀ خود را از دست میدهد و در برخی موارد نادر، بوی فاسدی به  خود می گیرد یا بوی کود شیمیایی را در خود نگه می دارد. به سادگی دنبال چیزی باشید که از نظر ظاهر، بو و احساس طبیعی باشد.

*      فراموش نکنید که چرم اروپا، بهترین و مرغوب ترین چرم از لحاظ کیفیتی است و البته گرانترین! اگر برای شما قیمت فاکتور مهمی است، از لحاظ قیمتی چرم آمریکای شمالـــی بهترین است. چرم آنها معمولاً بهترین و مقرون به صرفه ترین است.