صنعت چوب كه با قدمت تاریخ بشر، از انسان بدوی با انسان مدرن همگام با قافله تمدن بشری طی طریق كرده، امروز باگذشت هزاران سال پررنگ تر از گذشته جایگاه اصیل خود را در بدنه اقتصاد مدرن جهان حفظ كرده است.

صنعت بهره‌برداری از چوب با هدف تولید فرآورده‌های مورد نیاز بشر، در مقاطع مختلف تاریخ با پیشرفت‌ها و جهش‌های علمی و تكنولوژیك انسان هماهنگ و همراه شد و وضعیتی را پدید آورد كه ارزش تولیدات انواع مبلمان چوبی جهان به ارقام میلیاردی رسید.

صنعت تولید مبلمان و مصنوعات چوبی كه تااواسط قرن بیستم به عنوان یكی ازاصناف تولیدی هر كشور، صرفامنطبق بافرهنگ و نیاز بومی آن كشور به تولید محصولات مورد نیاز مردم می‌پرداخت،رفته‌رفته به‌یكی ازمهمترین شاخه‌های صنعتی مولد اشتغال و ثروت در درون كشورهای در حال توسعه و نیز یكی از شاخه‌های مهم تجارت بین‌الملل تبدیل شد.

بنابر گفته كارشناسان، تاریخ كهن چوب ایران حاكی از آن است كه صنایع چوبی، ریشه در تاریخ چند هزار ساله این كشور دارد.

گذری برخط سیر صنعت چوب ومبلمان ایران در ‪۵۰سال گذشته نشان می‌دهد این صنعت كه تا اواسط دهه ‪ ۴۰خورشیدی به صورت سنتی دنبال می‌شد به تدریج تحت تاثیر جهش‌های علمی و تكنولوژیك بهره‌برداری از چوب وتولید مبلمان در جهان، حركت رو به‌رشدی راآغاز كرد و كمتر از یك دهه ظهور وبروز جدیدی را در عرصه صنعت و اقتصاد ایران به نمایش گذاشت.

با آغاز دهه ‪ ۷۰رشد و نمو مجدد اقتصاد ایران آغاز و پس از بازسازی زیرساخت‌های اقتصاد كشور در این دهه، شرایط رشد و توسعه مجدد صنعت چوب و مبلمان در ایران فراهم شد.

كارشناسان اقتصادی با اشاره به پتانسیل‌های قوی صنعت چوب درخصوص ایجاد اشتغال معتقدند: افزایش بی‌رویه واردات مبلمان خارجی و سیر نزولی صادرات مبلمان ایران كه طی چند سال اخیر اتفاق افتاده بطور یقین درخور و شایسته صنعت مبلمان ایران نیست، زیرا محصولات داخلی از كیفیت بالایی برخوردار است.

یك تولیدكننده محصولات مبلمان اداری و منزل گفت: باتوجه به‌كیفیت كالاهای داخلی، متاسفانه هنوز آن طور كه‌باید نتوانسته‌ایم دربازارهای داخلی جایگاه مناسبی داشته باشیم.

"رسول‌اصفهانی" افزود: بالا بودن هزینه‌های تولید مبلمان در كشور برای تولیدكنندگان ، امكان استفاده از این ابزار را به منظور شناساندن محصولات تولیدی نداده و این مسئله سبب شده كالاهای تولیدی در داخل و خارج از كشور ناشناخته باقی بمانند.

وی خاطرنشان كرد: متاسفانه‌صنعت چوب در كشور ما جزو منابعی است كه‌مورد حمایت واقع نشده درحالی كه جامعه‌امروزی به ایجاد اشتغال نیازمند است واین صنعت در زمینه اشتغالزایی توانمندی‌های زیادی دارد.

یك تولیدكننده دیگر صنایع چوب گفت: ایرانی‌ها در كارصنایع دستی تبحر و تجربه خاصی دارند كه با توجه به این امر، اگر از جانب دولت حمایت شوند، می‌توانند در بازارهای جهانی جایگاه مناسبی بدست آورند.

"علیرضا صادقی" افزود: صنعت چوب از لحاظ اشتغالزایی، ارز آوری و ارزش افزوده، یك صنعت مطرح‌است اما به اندازه كافی دركشور به آن بها داده نشده است.

وی بابیان اینكه حدود ‪ ۹۰درصد مواد اولیه تولید مبلمان كشور وارداتی است،افزود: در زمینه مبلمان كلاسیك حدود ‪ ۹۰درصد مواد اولیه در داخل كشور وجود دارد.

صادقی اظهار داشت : برای اینكه ایران دربازارهای جهانی بتواند جایگاه خوبی داشته‌باشد باید سرمایه‌گذاری لازم،صرف زمان، استفاده از تكنولوژی روز، بازاریابی درست و صرف هزینه‌های جانبی را در صنعت مبلمان لحاظ كند.

وی بااشاره به‌اینكه، اگر به‌صنعت مبلمان بها داده و به بحث صادرات آن بیشتر پرداخته شود، افزود:این صنعت می‌تواند علاوه بر ارز آوری مناسب بخش اعظمی از اشتغال كشور را ترمیم كند.

وی‌كیفیت وطراحی مبلمان اداری ومنزل تولیدكنندگان داخلی را قابل رقابت با مشابه‌خارجی دانست، گفت: در زمینه تولید مبلمان اداری و صندلی، كشور ما پیشرفت‌های چشمگیری در چند سال اخیر داشته است.

یك خریدار كه مشغول خرید در بازار مبلمان یافت آباد تهران بود، گفت:
مبلمان تولید داخلی هم زیبا وهم از كیفیت خوبی برخودار است اما متاسفانه قیمت آنها بسیار بالا است.

حمیدرضا خوانساری افزود:بخش عمده‌ای ازخانواده‌های ایرانی كه برای خرید این محصولات مراجعه می‌كنند به دلیل قیمت بالای تولیدان داخلی توانایی خرید آن را ندارند.

وی اضافه كرد: برخی از مبلمان تولید داخلی در این فروشگاه‌ها با قیمت های ‪ ۳۰۰تا‪ ۴۰۰میلیون ریال نیز وجود دارد.

عباس امیری یك خریداردیگر مبل در بازار یافت اباد نیز از كیفیت پایین مبل‌های وارداتی موجود در بازار داخلی ابراز نارضایتی كرد، گفت : با توجه به كیفیت پایین مبلمان‌های وارداتی ولی قیمت آنها از نوع داخلی پایین تر است.

وی تصریح كرد:این موضوع سبب شده كه بیشتر شهروندان تمایل به خرید مبل های وارداتی خارجی داشته باشند.

امیری افزود:اما كیفیت و دوام تولیدات داخلی بیشتراز نوع وارداتی است ولی بیشتر این نوع مبل‌ها را خانواده‌های متمول خریداری می‌كنند.

این شهروند: قیمت فعلی مبل‌های تولید داخلی و خارجی با توجه به وضعیت اقتصادی خانواده‌ها بالا است.

وی از تنوع تولیدات داخلی و محصولات وارداتی موجود در بازار مبل نیز ابراز رضایت كرد.

یك كارشناس محصولات مبل گفت:اگر چه در ایران هنوز كیفیت برخی ازمحصولات تولیدی به روز نیست، اما سرمایه‌گذاری در این زمینه می‌تواند كمك شایانی به صنعت مبلمان ایران كند.

محمد نوری افزود: این در حالی است كه ایران در بسیاری از موارد هنوز یك واردكننده محصولات مبلمان است.

وی اظهارداشت: ایران در زمینه‌ماشین آلات صنعت مبلمان، توجه خودرابیشتر به كارخانه‌ها و كارگاه‌های كوچك تولیدی معطوف كرده كه‌این كافی نیست وبرای پیشرفت، نیازمند سرمایه‌گذاری و صرف زمان دارد.

نوری،صنعت مبلمان در ایران را از تكنولوژی مدرن بی‌بهره خواند و تصریح كرد: اگرچه ایران زمینه‌های لازم برای شكوفایی درصنعت مبلمان را درآینده در نظر دارد، اما بدون داشتن تكنولوژی مدرن امكان پذیر نیست.

وی اضافه كرد: ایران باید برای پیشبردتكنولوژی مبلمان خود اول سرمایه گذاری و هزینه‌كند و مطمئن باشد باتوجه‌به‌پتانسیل‌هایی كه دارد آینده روشنی در انتظار آن است.