هال:

محل تجمع افراد خانواده كه باید از محیطى گرم و دلنشین برخوردار باشد.

اگر داراى سقفى كوتاهتر از ۲۷۰ سانت است مى توان براى جبران كوتاهى ارتفاع از رنگ هاى كرم - سفید و یا از كاغذ دیوارى هاى راه راه یا تابلوهاى عمودى - آباژورهاى بلند و یا از پتینه هاى كه كمك به دید بصرى در این شكل مى كنند استفاده كرد. اگر سقف داراى ارتفاع استانداردى است به نور محیط توجه كرده و با توجه به سلیقه از رنگ در دیوارها استفاده مى كنیم. رنگ سبز و آبى از شدت نور مى كاهد و رنگ هاى گرم و شاد محیط را پرنورتر مى كند.

از نظر نورى باید در طول روز از نورى متعادل برخوردار باشیم در غیر اینصورت باید از نورهاى مصنوعى استفاده شود اگر امكان تعویض رنگ نداریم باید با وسائل تزئینى رنگى و یا حتى نورهاى رنگى به رنگ بندى دلخواه رسید.

از نظر چیدمان در این مكان باید چند مطلب را یادآور شد:

*تردد راحت افراد

*حجم وسایل نسبت به ابعاد هال

* رنگ وسایل

* استفاده از مبلمان

* وسایل اضافه تزئینى روى میزهاى درون هال انباشته نكنید

اگر در منزل تان اتاقى براى تلویزیون ندارید، بهترین مكان براى قراردادن لوازم صوتى - تصویرى قسمتى از هال است كه البته باید فاصله آن تا مبلمان رعایت شود. اگر شومینه اى در این مكان وجود دارد باید چیدمان مبل روبروى شومینه قرار گیرد. بودن گل در كنار میز تلویزیون باعث مى شود همیشه محو تلویزیون نبوده و طبیعت را در نظر داشته باشید. اگر زنى به وسایل تزئینى زیادى علاقه مند است بهتر است در فضا از رنگ هاى زیاد پرهیز كند تا از شلوغى محیط بكاهد در غیر اینصورت اگر مبلمان ساده كمى در اختیار دارید مى توان در محیط از ۴ رنگ كه با هم هارمونى داشته باشند استفاده كرد.

پذیرایى:

در قسمت پذیرایى از نورهاى زیاد و آزاردهنده استفاده نكنید و بیشتر از نورهاى غیرمستقیم مثل آباژورها و دیواركوب ها استفاده شود. اگر پذیرایى از نور جنوب برخورداست بهتر است از رنگ هاى تند استفاده نشود، اما اگر نور شمال را دارید از رنگ هاى گرم تر استفاده كنید به یاد داشته باشید بهترین مكان براى شومینه در قسمت شمال ساختمان است اگر پنجره هایى با ارتفاع كوتاه و عرض كم دارید از پرده هاى بلند استفاده كنید و اگر قصد تزئین با پرده هاى دكوراتیو (ضخیم) را دارید بهتر است روى دیوارهاى كنارى پنجره قرار گیرد. اگر محیط پذیرایى فضایى كوچك است از مبلمان هاى روشن و كم حجم، پرده هاى ساده با بافت ریز و غیرهماهنگ با روكش مبل و از قالیچه هاى كوچك استفاده كنید. اگر علاقه خاصى به كلكسیون ها مانند: عتیقه جات - مجسمه - ظروف هاى خاص و... دارید بهترین مكان براى ارائه آنها پذیرایى است كه مى توان آنها را در اختلاف سطح چیدمان كرد تا جلوه بیشترى داشته باشند، ویترین ها نیز جایگاه مناسبى براى نگهدارى كلكسیون ها هستند. عموماً در خانه هاى ما ایرانیان میز غذاخورى در كنار مبلمان پذیرایى جاى دارد، ولى هر چه بیشتر به آشپزخانه نزدیك شود از جایگاه مناسب ترى برخوردار خواهد شد چون سرو غذا روى آن راحت تر مى شود باید نور كافى در بالاى میزغذاحورى ایجاد كرد. استفاده از كنسول در كنار میز غذاخورى مى تواند كمكى در جهت چیدمان میز، پذیرایى از میهمان و حتى جمع آورى آن باشد.

اتاق ها:

در این بخش به كاربرى اتاق توجه كرده و بعد تصمیم بگیرید اگر اتاق فقط به عنوان اتاق خواب مورد استفاده است به نور زیادى نیاز ندارد و در این موقع براى چیدمان و رنگ آن از نظر شخصى فردى كه از آن محیط استفاده مى كند جویا شد. بهتر است از كلیدهاى دیمرى (كلیدهایى كه نور را كم و زیاد مى كنند) استفاده كرد. در كنار تخت از نورى براى كتاب خواند و در بالاى میز آرایش از نورى با زاویه ۴۵درجه كه به آینه بتابد استفاده كنید. اگر در اتاق خوابتان خیاطى - نقاشى و كار با رایانه انجام مى دهید باید از طرح هاى ساده و نور لازم بهره بگیرید. از به هم ریختگى و آشفتگى پرهیز كرده و به نظم آن اهمیت بدهید در اتاق خواب ها نباید وسایلى با اختلاف ارتفاع زیاد در كنار هم قرار بگیرند چون شكستگى زیاد بین خطوط باعث آزار مى شود. (مانند قرار دادن تخت خواب درست در كنار یك كمد بسیار بلند) پوشش اتاق ها بهتر است از موكت و پاركت باشد. در اتاق خواب كودكان از رنگهاى هیجان آور پرهیز شود، ولى در عین حال شادى را از آنها نگیرید. در اتاق پسران از رنگهایى مانند آبى، سبز، زرد نخودى، در اتاق دختران از رنگهایى مانند بژ، صورتى، كاغذ دیوارى با گلهاى رنگى، در اتاق كودكان بهتر است از لوسترها و دیواركوب هاى پارچه اى یا كاغذى استفاده شود تا حادثه خیز نباشد.